Windows 8

Windows 8

Jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.

Do tej pory Microsoft wydał trzy wersje rozwojowe systemu:

  • Developer Preview,
  • Consumer Preview,
  • Release Preview

oraz przeznaczone dla użytkownika końcowego:

  • Windows 8,
  • Windows 8 Pro,
  • Windows 8 Enterprise

i ich europejskie wersje N, a także okrojoną wersję Windows RT przeznaczoną na urządzenia z procesorem ARM, niedostępną w sprzedaży indywidualnej, lecz jedynie na zasadzie licencji OEM dołączonej do urządzenia.

Windows 8 wprowadza znaczące zmiany, przede wszystkim skoncentrowane na poprawieniu doświadczeń użytkowników urządzeń mobilnych takich jak tablety, aby rywalizować na rynku z innymi systemami operacyjnymi przeznaczonymi na urządzenia mobilne jak Android i IOS firmy Apple.

Microsoft zmienił również logo Windows, aby było zgodne z nowym środowiskiem graficznym.

 

Charakterystyka

W systemie głównym interfejsem jest Modern UI (wcześniej znany pod nazwą Metro) z zupełnie nowym podsystemem aplikacji zwanym AppX. Programy dla interfejsu Modern UI można nabyć w nowo utworzonym sklepie Windows Store na wzór Mac App Store, Google Play czy Centrum Oprogramowania Ubuntu. Tryb pulpitu znany z poprzednich wersji Windows jest osobną aplikacją. Menu Start zostało zastąpione przez ekran Start z przypiętymi programami w formie kafelków. Podobnie jak menu Start w systemie Windows 7, ekran startowy w systemach Windows 8 i Windows RT skupia w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje. W finalnej wersji tego systemu został usunięty efekt przezroczystości interfejsu Aero. W systemie jest obsługiwana synchronizacja niektórych aplikacji i ustawień pomiędzy różnymi urządzeniami podłączonymi do tego samego konta Microsoft.

W systemie Windows ulepszono DFSR (Distributed File System Replication), przebudowano jego jądro, dostosowano do większej ilości zadań, dodano obsługę klastrów oraz opcji replikacji jednostronnej. Microsoft zmienił dostęp do plików w oddziałach firm.

Dodatkowo Windows 8 jest przystosowany do korzystania z nowych technologii takich jak USB 3.0, Near Field Communication (NFC) i cloud computing. Okrojona wersja systemu o nazwie RT wspiera procesory ARM. System zawiera nowe funkcje zabezpieczeń, takie jak wbudowane oprogramowanie antywirusowe, nowy proces instalacji zoptymalizowany dla dystrybucji cyfrowej, a także wsparcie dla UEFI, które pozwala systemom operacyjnym być podpisanymi cyfrowo, aby zapobiec działaniu złośliwemu oprogramowania, które mogłoby zmienić program rozruchowy).

Edycje

System jest dostępny w wersji:

  • zwykłej,
  • Pro
  • Windows RT dla architektury ARM,
  • Enterprise dla firm.

Windows 8

Standardowa edycja systemu dla architektury x86/x64.

Windows 8 Pro

Bogatsza edycja dla architektury x86/x64. W tym wydaniu znajduje się wiele dodatkowych funkcji, m.in. możliwość podłączania się do domeny, umożliwia połączenie się z komputerem za pomocą Windows Remote Desktop. Zawiera dodatkowe elementy np: oprogramowanie do wirtualizacji czy narzędzie szyfrujące dyski (BitLocker).

Windows 8 Enterprise

Edycja posiada wszystkie funkcje Windows 8 Pro i dodatkowe narzędzia, które mogą być przydatne w małych i średnich firmach, m.in. funkcję Windows To Go. Dodatkowe opcje w Enterprise: Windows to Go – dzięki któremu możemy zainstalować system na pendrive USB i odpalić go bezpiecznie na dowolnym komputerze, Direct Access – zdalny dostęp do zasobów sieci korporacyjnej przez VPN, Branch Cache – możliwość składowania plików i innych zasobów na serwerze, w celu przyśpieszenia dostępu do nich, App Locker – możliwość blokowania instalacji pewnych aplikacji przez administratora.

Windows RT

Wydanie dedykowane procesorom opartym na architekturze ARM. W Windows RT został zintegrowany pakiet biurowy Microsoft Office 2013, który obejmuje cztery składniki: Worda, Excela, PowerPointa oraz OneNote.

Główną różnicą jest fakt, że Windows RT nie umożliwia uruchamiania aplikacji przeznaczonych dla starszych wersji systemu Windows, czyli wyświetlanych w trybie pulpitu – dostępne są tam jedynie aplikacje Microsoftu. Można natomiast uruchamiać programy pobrane z Windows Store.

Windows RT nie zawiera programów Windows Media Player i Windows Media Center, nie umożliwia tworzenia grupy domowej (można dołączyć do istniejącej, ale nie można utworzyć nowej), przyłączania do domeny. Nie można się również z nim łączyć przy pomocy pulpitu zdalnego. Nie jest on sprzedawany w „pudełku”.

Windows 8.1

Windows 8.1 to mająca się ukazać 18 października 2013 aktualizacja systemu Windows 8

Oficjalnie wiadomo jedynie, że przyniesie ona wsparcie dla niewielkich urządzeń, jednak na podstawie różnych przecieków i nieoficjalnych informacji wnioskuje się, że przyniesie ona m.in tethering, udoskonaloną wyszukiwarkę oraz menadżer plików (lokalnych i z usługi SkyDrive) i nową wersję Windows Defender dla interfejsu Modern UI. Ponadto usługa Windows Update będzie potrafiła automatycznie aktualizować programy ze sklepu Windows Store.

Zmodernizowany ma zostać także ekran Start. Umożliwi on większą personalizację, np. wybór kolorów z pełnej palety RGB czy tło z dowolnego pliku graficznego. Alternatywnie będzie można ominąć ekran startowy i przejść bezpośrednio na pulpit automatycznie zaraz po zalogowaniu. Rozbudowany zostanie także panel ustawień systemu w wersji modern UI. Przy wyświetlaniu dwóch aplikacji Modern UI będzie można ułożyć je obok siebie w dowolnych proporcjach. Możliwe będzie uruchomienie kilku instancji tej samej aplikacji Modern UI. Zmiany wprowadzone zostaną także w pracy wielomonitorowej: skalowanie obrazu będzie mogło być ustalone dla każdego monitora niezależnie.

Aktualizacja będzie zawierać przeglądarkę Internet Explorer 11. W trybie Modern UI umożliwi otwieranie dowolnej liczby kart i synchronizacji ich z innymi komputerami, a pasek adresu będzie mógł być wyświetlany przez cały czas.