FTP – podstawowe pojęcia

FTP – protokół transferu plików (ang. File Transfer Protocol) – to protokół umożliwiający przesyłanie plików pomiędzy dwoma komputerami, z których jeden pełni rolę serwera, a drugi klienta, czyli dwukierunkowy transfer plików w układzie serwer FTP–klient FTP. Oprócz typowej wymiany plików usługa ta jest czesto wykorzystywana do wysyłania stron internetowych na serwery www.
Przeważnie wymaga podania nazwy użytkownika i hasła, choć administrator serwera FTP może zezwolić na dostęp anonimowy.
Konto FTP jest bezpłatną usługą, która pozwala uzyskać dostęp do zasobów (plików) opublikowanych na serwerze.
Bezpłatne konto, oczywiście o ograniczonej pojemności, można założyć m.in. na Onecie (republika.onet.pl), Wirtualnej Polsce (webpark.pl) lub Interii (strefa.pl). 
Klient FTP – program komputerowy korzystający z protokołu FTP do łączenia się z serwerem FTP w celu wysłania plików.
Najprostsze tego typu programy są dostarczane z systemami operacyjnymi Windows, DOS, Linux i Unix, a większość bardziej rozbudowanych programów należy do kategorii shareware/freeware.
Wiele nowoczesnych przeglądarek internetowych posiada wbudowane funkcje klienta FTP.
Jednymi z najbardziej znanych klientów FTP są Total Commander, TurboFTP, AbleFTP, FileZilla, Konqueror jednak można znaleźć wiele innych w zależności od potrzeb i zaawansowania użytkownika.
Większość prostych klientów FTP opiera się tylko na wpisaniu danych domeny (nazwa użytkownika, serwer, hasło) po czym pliki z systemu wysyła się na serwer.