Usługi serwerowe – „Hosting bez tajemnic”

Ćwiczenie: Na podstawie artykułu umieszczonego na stronie PC Word „Hosting bez tajemnic”  uzupełnij brakujące treści.

 1. Dostawca hostingu internetowego zobowiązuje się do …………………………. i …………………………. świadczenia usług internetowych.
 2. Henry Ford powiedział : „Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”.  Hosting stanowi więc klasyczny przykład usługi świadczonej w modelu …………………………
 3. Oferta firm hostingowych obejmuje:
  1. …………………………
  2. …………………………
  3. …………………………
  4. …………………………
  5. …………………………
 4. ………………………… nazywany także ………………………… to kompletny pakiet usług sieciowych obejmujący miejsce na stronę WWW, sklep internetowy lub blog, ………………………… oraz konto na ………………………… Klient może zarejestrować własną domenę i powiązać ją z …………………………, tak aby poszczególne usługi świadczone były pod dobrze znaną, rozpoznawalną nazwą. Zarządzanie ………………………… oraz zamawianie nowych usług odbywa się z poziomu graficznego panelu administracyjnego i nie wymaga żadnej wiedzy technicznej.
 5. Mam wiele  rodzajów aplikacji webowych. Możemy wyróżnić: CMS, blogi, fora, systemy wiki, galerie zdjęć oraz sklepy internetowe. Przyporządkuj odpowiedni rodzaj aplikacji do podanych nazw.5. Mam wiele  rodzajów aplikacji webowych. Możemy wyróżnić: CMS, blogi, fora, systemy wiki, galerie zdjęć oraz sklepy internetowe. Przyporządkuj odpowiedni rodzaj aplikacji do podanych nazw.
  1. phpBB  – …………………………
  2. Joomla!  – …………………………
  3. osCommerce  – …………………………
  4. WordPress  – …………………………
 6. W zależności od systemu operacyjnego serwer daje nam możliwość korzystania z różnych rozwiązań; języków programowania czy też systemów zarządzania bazami danych. Uzupełnij tabelkę. Nazwa | Język programowania/system zarządzania bazami danych  | Windows/Linux
  1. Perl  – …………………………  – …………………………
  2. SQLite  – …………………………  – …………………………
  3. ASP  – …………………………  – …………………………
  4. Microsoft Access  – …………………………  – …………………………
  5. Python  – …………………………  – …………………………
  6. PostgreSQL  – …………………………  – …………………………
  7. PHP  – …………………………  – …………………………
 7. Typowe konto e-mail na serwerze wirtualnym zapewnia dostęp do poczty przez protokoły ………………………… ,  ………………………… oraz klienta działającego z przeglądarki internetowej (webmail). Podstawowa funkcjonalność poczty elektronicznej obejmuje możliwość tworzenia  ………………………… (inna nazwa dla konta), przekierowania przychodzących wiadomości na inny adres e-mail. Jedną z ciekawszych opcji jest możliwość przypisania  ………………………… niezależnym kontom e-mail w  ………………………… np. biuro@domena1.pl, biuro@domena2.pl itd.
 8. 8. Serwer dedykowany to usługa, która polega na  …………………………  Serwer taki ma ściśle określoną konfigurację sprzętową (  ………………………… ,  …………………………  ,  ………………………… ) oraz wstępnie zainstalowany  …………………………  Klient może samodzielnie zarządzać serwerem dedykowanym oraz  …………………………  na nim własne  …………………………
 9. Wirtualne serwery prywatne (ang. Virtual ……………………….. , VPS) łączące cechy hostingu współdzielonego i serwerów ……………………….. W tym modelu fizyczny serwer jest ………………………..  wirtualnych. Z perspektywy klienta VPS działa jako samodzielny komputer o ściśle określonych parametrach oraz ……………………….. mocy obliczeniowej.
 10. Kolokacja, nazywana także ……………………….. Usługa ta polega na udostępnieniu pomieszczeń i zasobów serwerowni do uruchomienia w nich własnych serwerów i urządzeń sieciowych. Klient wynajmuje miejsce w centrum danych, które gwarantuje odpowiednie warunki pracy urządzeń ( ……………………….., ……………………….. ), dostęp do szybkich i zwielokrotnionych ……………………….. oraz niezbędne systemy zabezpieczeń ( ……………………….. , ……………………….. ) i ………………………..
 11.  System DNS ma strukturę ……………………….. Na szczycie tej hierarchii znajdują się domeny najwyższego poziomu, które dzielimy na domeny funkcjonalne m.in. ………………………… ,  ……………………….. , ……………………….. , ………………………… oraz ……………………….. domeny krajowe, takie jak .pl (………………………..) czy .de (………………………..). Dodajmy, że domena krajowa .pl dzieli się na domeny ……………………….. m.in. com.pl, .net.pl oraz ……………………….. np. waw.pl.
  Domena IDN zawiera narodowe ……………………….. charakterystyczne dla danego języka np. sąd.pl, przepiórka.pl itd. Oprócz polskich ogonków w nazwach domeny możemy stosować znaki arabskie, chińskie i inne. Warto pamiętać, że domeny kubus.pl (zawiera tylko znaki ………………………..) oraz kubuś.pl (………………………..) to dwie ……………………….., niezależne od siebie, domeny internetowe.
  Polskim rejestrem domen zarządza ……………………….. Firma ta odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie systemu DNS dla domen z końcówką ……………………….. , jednak większość domen jest rejestrowana i zarządzana przez partnerów ………………………… Są nimi dostawcy hostingu oraz firmy zajmujące się rejestracją i sprzedażą domen.
  Standardowo domena jest rejestrowana na okres ……………………….., po czym należy przedłużyć jej ważność na kolejny okres. Warto pamiętać, że w odniesieniu do domen lepszym słowem jest „………………………..” niż „kupno”.
 12. Znajdź informację i uzupełnij:
  1. 1&1 Internet deklaruje nieprzerwaną dostępność swoich usług hostingowych na poziomie ………………………..
  2. W home.pl pełna kopia bezpieczeństwa danych klientów składowana jest w ……………………….. niezależnych centrach w Polsce. Ochronę informacji zapewnia ……………………….. serwerów kopii zapasowych wyposażonych w dyski o pojemności ……………………….. TB.
  3. System zasilaczy UPS True On-line zainstalowany w data center firmy NetArt składa się aż z ……………………….. akumulatorów.
 13. Sprawdź na stronach internetowych firm i napisz ile wynosi aktualnie cena  rejestracji  i odnowienia domeny .pl  w firmach: nazwa.pl, ovh.pl i home.pl.
 14. Zamieść linki do cenników usługi VPS  5 różnych firm hostingowych.

Załączniki:

 1. Hosting bez tajemnic (zadania w formacie pdf)